A.D.: 4 Grudzień 2024    |    Dziś świętego (-ej): Barbara, Bernard, Krystian

Patriota.pl

Skoro Rewolucja jest nieporządkiem, to Kontrrewolucja jest przywracaniem porządku.
Plinio Corrêa de Oliveira, Rewolucja i Kontrrewolucja

 
  • Increase font size
  • Default font size
  • Decrease font size
Błąd
  • Nieudane wczytanie danych z kanału informacyjnego.
  • Nieudane wczytanie danych z kanału informacyjnego.

Patriota.pl - Hobby

Módl się i pracuj w Jędrzejowie, czyli jak odzyskać wzrok, słuch i czucie w kończynach

Drukuj

Tags: Hobby | Turystyka kreatywna

Przez stulecia klasztor był bardzo ważnym ośrodkiem życia religijnego i kulturalnego. Kierujący się dewizą ora et labora (módl się i pracuj) jędrzejowscy mnisi nie próżnowali, będąc motorem rozwoju kulturalnego i gospodarczego całej okolicy. Posiadali oni młyny, tartak, hutę szkła oraz zakład budowy organów, a także uprawiali ziemię i prowadzili elementarne szkoły dla okolicznej ludności. Dzięki ich aktywności na polu kultury i gospodarki, w 1271 r. osada otrzymała od księcia Bolesława Wstydliwego prawa miejskie.

Więcej…
 

Dawne browarnictwo polskie, czyli jak to było z tym naszym „trzecim przemysłem”

Drukuj

Tags: Hobby | Używki

Domieszki zbóż były karane, a to ze względu na nieuczciwych sprzedawców dodających do piwa zioła odurzające. Można więc rzec, że ówcześni zwalczali łączenie miękkich narkotyków z alkoholem!!! W sumie mieli ku temu powody, skoro dziś mamy tylu amatorów tego rodzaju atrakcji na dyskotekach. Nietrudno sobie wyobrazić ich protoplastów sprzed 500 lat „bawiących się” w karczmie na dopalaczach.

Więcej…
 

Rodzina na swoim. Historia i tradycje browaru Grybów

Drukuj

Tags: Hobby | Używki

W roku 1870 do Grybowa przybywa Franciszek Paschek, znakomity piwowar pochodzenia węgierskiego. Paschek postanawia wykupić dobrze prosperujący w tym czasie browar barona Hoscha. W pertraktacjach handlowych dochodzi do porozumienia, lecz w dalszych działaniach handlowych na przeszkodzie stają dzierżawiący zakład piwowarski Żydzi.

Więcej…
 

Wysysająca ku górze przepaść przestrzeni. Katedra Notre Dame w Laon

Drukuj

Tags: Hobby | Turystyka kreatywna

Każdy, komu dane było stanąć przed gigantycznym, będącym ucieleśnieniem materialnej doskonałości portalem gotyckiej katedry, za jedyny komentarz miał pełne podziwu i szacunku, chyba najbardziej wymowne w takiej sytuacji milczenie. Nawet gdy jesteśmy w towarzystwie, prawie w ogóle nie rozmawiamy, chłonąc mistyczne i materialne piękno, jakim emanuje gotycka katedra. Pełna pasji relacja opata Haimona daje oczywistą, chociaż nie pełną odpowiedź na niedorzeczne pytania ludzi naszych czasów, tak odległych od poetyki Średniowiecza – jak to się stało, że wczasach, kiedy nie dysponowano zaawansowaną techniką oraz odpowiednim dorobkiem naukowym powstały obiekty, które budzą ogromny podziw u nas współczesnych. Dysponując ogromnymi możliwościami technologicznymi i finansowymi potrafimy budować budowle większe i technicznie doskonalsze, ale czy piękniejsze? Najlepiej ocenić to samemu udając się północnej Francji.

Więcej…
 

Na dwóch kołach. Subiektywnie o polskich motocyklach – WSK. Cz. 2

Drukuj

Ważną datą w historii polskiego przemysłu motoryzacyjnego był rok 1966, w którym zamknięto Warszawską Fabrykę Motocykli. Gdzieś za ministerialnym, czy komitetowym biurkiem zadecydowano o zupełnej zmianie produkcji w Warszawskiej Wytwórni. Budynki, park maszynowy i częściowo pracowników przejęły Zakłady Optyczne. Cały dorobek techniczny WFM została zaprzepaszczony. Prototypy motocykli i skuterów oraz opracowania dla sportu przekazano klubom motorowym, skąd rozpłynęły się bez śladu. PZO jeszcze przez jakiś czas montowała WFM-ki, wykorzystując podwozia, znajdujące się w magazynach i silniki produkowane w Nowej Dębie. Od tej chwili Świdnik stał się centrum produkcji polskich motocykli. Przyczyniła się też to tego decyzja w tym samym roku o zaprzestaniu produkcji innego polskiego motocykla, „Junaka”, w Szczecinie.

Więcej…
 
Strona 1 z 2
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama


stat4u